Część 5. W jaką klawiaturę zewnętrzną wyposażyć swoje domowe stanowisko do pracy zdalnej?

W kolejnej części naszego cyklu o wyposażeniu stanowiska pracy w domu weźmiemy na warsztat klawiaturę, czyli najistotniejsze obok myszki akcesorium, którego posiadanie istotnie wpływa na komfort i przepływ pracy zarówno posiadaczy komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów jak i innych urządzeń ją obsługujących.

Jaką klawiaturę wybrać?

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wyboru myszki i tym razem warto nie iść na łatwiznę i poświęcić trochę więcej czasu, aby dopasować urządzenie do swoich indywidualnych preferencji. Ktoś może powiedzieć: Przecież klawiatura jaka jest każdy widzi. I rzeczywiście na pierwszy rzut oka różnice są trudne do wyłapania. Jednak cytując klasyka diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli mielibyśmy okazję przetestować kilka różnych klawiatur może się okazać, że te różnice staną się dla nas znacznie bardziej zauważalne. Komfort pracy wyrażony poziomem hałasu przy uderzaniu w klawisze, skok wielkość i faktura klawiszy, możliwość pracy na odległość, dodatkowa podpórka pod nadgarstki czy wreszcie dodatkowe funkcje i skróty to te funkcjonalności, które mogą okazać się dla nas istotne.

Dobór parametrów

Rynek akcesoriów komputerowych w tym także klawiatur jest pełny rozmaitych rozwiązań, niekiedy mam wrażenie, że jest to studnia bez dna, w której dokonanie właściwego wyboru siłą rzeczy nastręcza trudności – prawdopodobnie z tego też powodu lekceważymy dobór odpowiedniej klawiatury jak to się mówi pod siebie. Zatem co oferuje rynek i na co warto zwrócić uwagę? Zacznijmy od podstaw, czyli metod połączenia z urządzeniem docelowym bo przecież nie musi to być tylko komputer.

Rodzaj łączności komputerem:

 • Przewodowe – rozwiązanie wciąż cieszące się dużą popularnością z uwagi na niską cenę. Na korzyść tego rozwiązania wpływa wykluczenie lub minimalizacja opóźnień w przekazywaniu wprowadzanych poleceń – szczególnie ważna i zauważalna kwestia dla graczy. Wadą może być kolejny przewód na biurku, dzięki któremu urządzenie jest zasilane z urządzenia docelowego np. komputera, stacji dokującej za pośrednictwem portu USB.
 • Bezprzewodowe– jeżeli ważny jest dla Ciebie porządek na biurku lub urządzenie, z którego korzystasz znajduję się w znacznej odległości od niego warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Wadą z pewnością jest wyższa cena oraz konieczność wymiany baterii, jeżeli urządzenie nie posiada wewnętrznego akumulatora. Klawiaturę możemy połączyć przy użyciu Bluetooth, Wi-Fi lub standardu radiowego. Więc trzeba liczyć się z możliwymi opóźnieniami lub zakłóceniami w trakcie pracy.

Budowa przycisków:

 • Membranowa – najczęściej spotykane rozwiązanie na rynku charakteryzujące się tym, że pod każdym z klawiszy jest umieszczona membrana, wykonana z gumy. W momencie, kiedy naciskamy klawisz, wciskamy również membranę, która styka się z płytką drukowaną na spodzie klawiatury. W ten sposób dochodzi do wysłania impulsu elektrycznego, który zostaje odebrany przez komputer w rezultacie czego zobaczymy na ekranie wybrany znak np. literę w programie Word. Plusem jest niska cena oraz stosunkowo ciche działanie. Wadą natomiast jest żywotność – klawisze z czasem blokują się lub po wciśnięciu nie wracają do pierwotnej pozycji. W najgorszym przypadku nie są wprowadzane wybrane przez nas znaki lub do ich wprowadzenia trzeba użyć większej siły
 • Nożycowa – podobnie jak pierwszym przypadku występuję tutaj membrana, ale wsparta dodatkowo mechanizmem „nożyc”, które równomiernie rozkładają nacisk na membranę. Są ciche, bardziej wytrzymałe oraz nie wymagają użycia dużej siły do wciskania. Wadą w niektórych modelach jest to, że nacisk na krawędziach może nie wywołać aktywacji klawisza.
 • Mechaniczna – w miejsce gumowej membrany mamy umieszczony przełącznik mechaniczny dzięki czemu żywotność urządzenia jest na znacznie lepszym poziomie niż w klawiaturze membranowej. Urządzenia tego typu cechują się wyższą precyzją oraz szybszą reakcją na wciśnięcie. Ma to jednak swoje drugie oblicze. Taka klawiatura jest dosyć droga, ciężka, a dźwięk wprowadzania znaków przypomina ten z maszyny do pisania. Dla osób, które nie zaliczają się do grona graczy rozsądnym wyborem może być klawiatura z przełącznikami typu Cherry MX Blue w przypadku których aktywacja przycisku następuje w określonym momencie. który charakteryzuje się zwiększaniem oporu wraz z narastającym poziomem nacisku oraz charakterystycznym klikiem potwierdzającym aktywacje danego klawisza. Typ Blue to tylko jeden z 4 dostępnych typów przełączników. Jeżeli nie wiesz, który będzie najlepszy do Twoich zastosowań skontaktuj się z nami.
 • Hybrydowa – typ, w którym mamy do czynienia z połączeniem obu technologii, mechanicznych przełączników z gumowymi elementami lub część klawiszy najczęściej wykorzystywanych posiada przełącznik mechaniczny, a pozostałe gumową membranę. Korzyści jakie wynikają z tego połączenia to poza oczywiście ceną, cichsza praca, precyzja, powrót klawisza do pierwotnego położenia czy siła nacisku.

W tym miejscu polecam jeszcze zwrócić uwagę na odległość między klawiszami oraz ich fakturę i kształt. Klawiatury z większym odstępem będą znacznie wygodniejsze w trakcie pisania, łatwiej uniknąć przypadkowego naciśnięcia klawisza obok. Klawisze, których kształt przypomina małe kwadraty z zaokrąglonymi narożnikami i wgłębieniami zapewnią precyzyjniejsze wprowadzanie. Ponadto odległość między klawiszami docenią osoby lubiące coś chrupać przy pracy, ponieważ łatwiej taką klawiaturę wyczyścić z okruszków w przeciwieństwie do klasycznego odpowiednika gdzie klawisze niemal przylegają do siebie.

Więcej parametrów

 • Podpórka pod nadgarstki – element coraz rzadziej stosowany, ale mający niebagatelny wpływ na komfort pracy i nasze zdrowie. Jeżeli wybrana przez nas klawiatura nie posiada takiej podpórki można pokusić się o dokupienie takowej osobno.
 • Wydzielony blok numeryczny – w wielu organizacjach, gdzie kluczowe jest prowadzenie obliczeń czy wprowadzanie wartości do arkusza kalkulacyjnego element nie do zastąpienia, chociaż często stosuje się obejście w postaci podpinanego niezależnie bloku numerycznego do portu usb. Jest to często stosowane w przypadku posiadaczy komputerów przenośnych, które z uwagi na gabaryty takiego niezależnego bloku nie posiadają.
 • Dodatkowe przyciski – większość oferowanych na rynku klawiatur posiada standardowy blok przycisków. Jeżeli zależy Ci na szybkim uruchamianiu dodatkowych aplikacji i sterowania nimi warto będzie poszukać czegoś bardziej rozbudowanego. W profesjonalnych klawiaturach znajdziemy dedykowane sekcje dla określonych specjalizacji. Ponadto, jeżeli nie lubisz żonglować skrótami warto rozejrzeć się za klawiaturą oferująca możliwość programowania przycisków.
 • Podświetlane klawisze – przydatna funkcja dla osób pracujących po godzinach lub nocnych Marków. Dostępne są klawiatury w których wszystkie bloki podświetlane są tym samym kolorem lub każdy blok ma dedykowany kolor. Oczywiście droższe urządzenia posiadają całą paletę barw, którą możemy indywidualnie ustawić.
 • Odporność na zalanie – zdecydowanie warto rozpatrzyć wybór takiej klawiatury do pracy w domu. Powody są chyba oczywiste.

Tradycyjnie już pomijam kształt, kolor i wszystko co wiążę się z wyglądem klawiatury. Mnogość dostępnych rozwiązań pozwala mi twierdzić, że w tym artykule ledwie liznęliśmy temat klawiatur. Każdy z nas ma określone potrzeby i dla każdej z nich rynek oferuje odpowiednie rozwiązania. Zatem jeżeli potrzebna Ci pomocna dłoń daj znać.

Dla kogo klawiatura zewnętrzna?

Uogólniając dla wszystkich posiadaczy komputerów i innych urządzeń, które taką klawiaturę mogą obsłużyć, a jest ich coraz więcej np. tablety, telewizory, konsole itp. O ile w przypadku posiadaczy komputerów stacjonarnych odpowiedź jest oczywista – jest obligatoryjna, o tyle dla osób korzystających z komputerów przenośnych możesz stwierdzić, że już niekoniecznie. Przecież masz wbudowaną klawiaturę.

Jeżeli należysz do tego grona możesz przeprowadzić mały eksperyment i podłączyć dowolną klawiaturę zewnętrzną – może akurat masz taką pod ręką. Jeżeli tak, podłącz ją do swojego laptopa, Zaryzykuję stwierdzenie, że po kilku godzinach pracy to rozwiązanie zagości u Ciebie na dłużej, ponieważ praca na wbudowanej klawiaturze jest zwyczajnie mniej komfortowa. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, ale kiedy podłączysz dodatkowo także zewnętrzną myszkę i monitor komfort Twojej pracy osiągnie zupełnie nowy poziom.

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia