Konflikt i pojednanie

Co to jest konflikt? 

Konflikt to spór, niezgodność między ludźmi w jakimś obszarze, temacie. Najczęściej wywołuje w nas silne, nieprzyjemne emocje, które potęgują napięcie i eskalują nasze reakcje w konflikcie. Nie jest łatwo z tego stanu wyjść, a to warunek niezbędny, aby zacząć myśleć o pojednaniu.  

Możemy szukać rozwiązań, negocjować, dochodzić stopniowo do porozumienia w każdym niemal obszarze, który dotyczy konfliktu interesów. Przy udziale dobrej woli, zwykle udaje się znaleźć rozwiązanie, które będzie opierało się na kompromisie, bądź planie kolejnych działań, które pomogą obu stronom zrealizować własne potrzeby, bez szkody dla innych. Inaczej mówiąc, jest możliwość stworzenia takiego rozwiązania, które będzie opierało się na zasadzie WYGRANY – WYGRANY.  

Czy zawsze da się rozwiązać konflikt? 

Inaczej mają się sprawy w przypadku konfliktu wartości bądź relacji (kiedy zwyczajnie się nie lubimy, czujemy do siebie niechęć). Konflikty o takim podłożu są w zasadzie nierozwiązywalne, nawet przy ogromnej porcji dobrej woli. Na wartościach opieramy całe swoje życie, światopogląd, sposób postępowania. Jeśli wartości wzajemnie się wykluczają, bezcelowe będą próby nakłonienia drugiej strony do jakiejkolwiek zmiany stanowiska. W przypadku konfliktu relacji również trudno byłoby znaleźć takie rozwiązanie, czy plan działania, które spowodują, że zaczniemy się lubić czy polegać na sobie. Tym bardziej, że podłożem konfliktu relacji często bywają wzajemne żale i urazy, prowadzące do braku zaufania (np. zdrada). U podłoża konfliktu relacji może także leżeć irytacja wywołana takim zachowaniem drugiej osoby, które w sposób zupełnie nieświadomy przypomina nam zachowanie kogoś innego, kto w przeszłości skrzywdził nas bądź zranił w jakiś sposób. Ciężko tu o jakikolwiek kompromis… W przypadku konfliktu wartości i konfliktu relacji zbawienny może okazać się czas. Wszyscy zmieniamy się, ewoluujemy na przestrzeni lat. Niekiedy kolejne doświadczenia życiowe prowadzą nas do przebudowania systemu wartości. Z czasem możemy też zupełnie inaczej, z większą łagodnością czy zrozumieniem zacząć patrzeć na drugiego człowieka.  

Czym jest pojednanie? 

Myśląc o pojednaniu, myślimy o takim zakończeniu konfliktu, w którym obie strony uznają swoje racje i emocje. Obie strony są świadome tego co zrobiły oraz jakie to wywołało konsekwencje. W pojednaniu mówimy o wybaczeniu krzywd sobie i innym oraz o uznaniu, że wyrządziliśmy krzywdę drugiej osobie. Rozwiązanie konfliktu nie jest jednoznaczne z pojednaniem, ale może do niego prowadzić. Dlatego warto od niego rozpocząć. Pojednanie może przyjść naturalnie, w kolejnym kroku, być może z czasem, być może od razu… jeśli konflikt jest nierozwiązywalny, drogą do pojednania może być uznanie, akceptacja i pełen szacunek dla racji obu stron. To „odpuszczenie” samo w sobie niesie możliwość uwolnienia napięcia w danym konflikcie oraz spojrzenia na niego bardziej życzliwym okiem.  

Co możemy zrobić, aby zwiększyć szanse na rozwiązanie konfliktu? Oto 3 ważne wskazówki: 

  • Słuchaj. Słuchaj, aby usłyszeć. Kto z nas nie potrzebuje być usłyszanym? To ogromna ulga, kiedy mamy pewność, że ktoś usłyszał nasz punkt widzenia, że dostrzega nasze potrzeby, że wie jak się czujemy w związku z zaistniałą sytuacją. Usłyszenie tych trzech elementów powoduje, że zaczynamy inaczej widzieć drugą osobę. Uruchamia się w nas zwyczajne ludzkie zrozumienie. Zwiększa też szansę, że za chwilę sami zostaniemy ze wzajemnością wysłuchani i, co ważniejsze, usłyszani.  
  • Skup uwagę na tym, co was łączy. Pomimo konfliktu w tym momencie, pomyślcie o tym, co wspólne. Co robicie razem, co lubicie, jakie macie przyjemne wspomnienia lub doświadczenia. To pomaga wznieść się ponad konflikt w danym momencie i sprzyja poszukiwaniu powrotu do harmonii w relacji.  
  • Nazywaj. Rzeczy po imieniu, wprost. Jak to widzisz, jak się z tym czujesz, czego potrzebujesz. Druga strona nie domyśli się. Szczególnie w konflikcie, kiedy jest silne poczucie zranienia i krzyk o uwagę dla własnych odczuć i potrzeb. Zachęcaj, aby druga strona nazywała. I sprawdzajcie, czy się nawzajem usłyszeliście. 

Życzę Ci, Drogi Czytelniku, wytrwałości i pozytywnej energii w rozwiązywaniu konfliktów, szczególnie jeśli dotyczą one osób Ci bliskich. Na koniec dnia, wszyscy jesteśmy ludźmi. I mamy bardzo podobne podstawowe potrzeby. Warto o tym pamiętać 😊 

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia