Pojawienie się koronawirusa mocno namieszało w sposobie i organizacji pracy wielu z nas. Spośród wielu wyzwań jakie przed nami stoją przy rozpoczęciu pracy z domu jest ta najbardziej oczywista – komunikacja ze współpracownikami, szefami czy też klientami. Tradycyjne kontakty face to face przeniosły się do wirtualnego świata. Aby móc w nim funkcjonować konieczne jest wyposażenie swojego miejsca pracy w odpowiednie urządzenia i oprogramowanie, które pozwoli nam wykonywać swoją pracę w sposób produktywny, przy okazji bez utraty komfortu.
Rozpoczynamy nasz mini cykl na temat tego w co warto, a czasem nawet trzeba, wyposażyć swoje Home Office, aby praca stała się przyjemnością, a nie drogą przez mękę.
Jaką kamerę internetową mam wybrać?
Choć urządzenie jest niewielkich rozmiarów to odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być wielkim wyzwaniem, szczególnie wtedy, kiedy organizacja, w której pracujesz nie ma odgórnego standardu lub nie współpracuje na wyłączność z wybranym dostawcą sprzętu.
Ja zaryzykuję i odpowiem na to pytanie w sposób szczególnie kojarzony ze środowiskiem prawniczym. To zależy…
A od czego? Kluczową rolę odgrywają oczywiście Twoje indywidualne potrzeby lub preferencje organizacji, dla której pracujesz. Jak powszechnie wiadomo, mogą być one różne. Jeżeli Ty lub Twoja organizacja potrzebują eksperta, który na ich podstawie dopasuje najlepsze rozwiązanie, daj znać. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Kamery internetowe mogą pełnić szereg zastosowań takich jak wideokonferencje, streaming, prowadzenie vloga itp.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Rozdzielczość obrazu – aspekt mający związek z jakością przesyłanego video podczas połączeń. Punktem wyjściowym jest rozdzielczość 720p (HD).
- Optymalne rozwiązanie to rozdzielczość 1080p (czyli Full HD), dzięki, której obraz zachowa większą szczegółowość. Najdroższe rozwiązania oferują rozdzielność 4K
- Częstotliwość odświeżania – parametr mający wpływ na płynność przesyłanego obrazu. Punktem wyjściowym jest 30 klatek na sekundę. W przypadku niższych wartości znacznie bardziej zauważalne będą wibracje i wstrząsy obrazu u odbiorcy sygnału. Optymalne rozwiązanie to 60 klatek na sekundę, gdzie obraz jest płynny w odbiorze.
- Mikrofon – przede wszystkim warto sprawdzić, czy jest wbudowany w kamerę, którą jesteśmy zainteresowani. Jego obecność wyklucza potrzebę zakupu dodatkowego urządzenia. Niektóre produkty mają na wyposażeniu więcej niż jeden mikrofon lub ich konstrukcja umożliwia zbieranie dźwięku w określony sposób np. mikrofon dookólny.
- Autofokus – to układ automatycznego ustawiania ostrości na osobie, obiekcie w określonej lub centralnej części kadru.
- Wygląd i użyteczność – w kwestii wyglądu można powiedzieć krótko: każdy ma swój gust. Na pewno warto zwrócić uwagę na to czy i w jaki sposób kamerę możemy przymocować do laptopa, monitora tak, aby była na wysokości oczu i było trudno ją przypadkowo strącić. Czy istnieje możliwość umieszczenia kamery na statywie. Jeżeli będziemy się poruszać lub coś prezentować z pewnością istotną cechą może być możliwość obracania okiem kamery pod określonym kątem bez manipulowania całym korpusem. Nie bez znaczenia jest też jakość materiałów, z których kamera jest wykonana.
Powyżej wymienione cechy kamery internetowej to absolutne podstawy, na które powinniśmy zwracać uwagę.
Rekomendacje r4ho.pl
Jeżeli odbywasz kilka calli, telekonferencji w ciągu tygodnia pracy i zależy Ci na tym, aby współpracownicy odebrali Cię jako profesjonalistę zobacz trzy rekomendowane przez nas kamerki.
Logitech C930e (cena ~550 zł)

Plusy
- Połączenia wideo w rozdzielczości HD 1080p i 30 klatkach na sekundę, Kolorystyka obrazu
- Stabilny uchwyt
- 2 mikrofony wielokierunkowe
- Pole widzenia 900
Minusy
- Brak zasłony obiektywu w zestawie
To może być dla Ciebie ważne przy wyborze tej kamery:
- Certyfikat programu Skype dla firm
- Optymalizacja dla programu Microsoft® Lync®
- Certyfikat programu Skype™
- Zgodność z programem Cisco®
- WebEx®
Microsoft LifeCam Studio (cena ~470 zł)

Plusy
- Rozdzielczość połączenia video HD 720p, 30 klatek na sekundę
- Aluminiowa obudowa
- Obiektyw obracany o 360 stopni
- Zasłona obiektywu
Minusy
- Niestabilne mocowanie
To może być dla Ciebie ważne przy wyborze tej kamery:
- Certyfikat programu Skype dla firm
- Certyfikat programu Skype™
Razer Kiyo (cena ~600 zł)

Źródło: Razer
Plusy
- Połączenia wideo w rozdzielczości 720p 60 klatkach na sekundę
- Pierścień z dioda LED 5600K, dobra ekspozycja i doświetlenie ciemnego kadru
- Mikrofon z funkcją redukcji szumów
- Możliwość podpięcia statywu
Minusy
- Brak zasłony obiektywu w zestawie