Część 1. W jaką kamerę internetową wyposażyć swoje stanowisko do pracy zdalnej?

Pojawienie się koronawirusa mocno namieszało w sposobie i organizacji pracy wielu z nas. Spośród wielu wyzwań jakie przed nami stoją przy rozpoczęciu pracy z domu jest ta najbardziej oczywista – komunikacja ze współpracownikami, szefami czy też klientami. Tradycyjne kontakty face to face przeniosły się do wirtualnego świata. Aby móc w nim funkcjonować konieczne jest wyposażenie swojego miejsca pracy w odpowiednie urządzenia i oprogramowanie, które pozwoli nam wykonywać swoją pracę w sposób produktywny, przy okazji bez utraty komfortu.

Rozpoczynamy nasz mini cykl na temat tego w co warto, a czasem nawet trzeba, wyposażyć swoje Home Office, aby praca stała się przyjemnością, a nie drogą przez mękę.

Jaką kamerę internetową mam wybrać?

Choć urządzenie jest niewielkich rozmiarów to odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być wielkim wyzwaniem, szczególnie wtedy, kiedy organizacja, w której pracujesz nie ma odgórnego standardu lub nie współpracuje na wyłączność z wybranym dostawcą sprzętu.

Ja zaryzykuję i odpowiem na to pytanie w sposób szczególnie kojarzony ze środowiskiem prawniczym. To zależy…

A od czego? Kluczową rolę odgrywają oczywiście Twoje indywidualne potrzeby lub preferencje organizacji, dla której pracujesz. Jak powszechnie wiadomo, mogą być one różne. Jeżeli Ty lub Twoja organizacja potrzebują eksperta, który na ich podstawie dopasuje najlepsze rozwiązanie, daj znać. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Kamery internetowe mogą pełnić szereg zastosowań takich jak wideokonferencje, streaming, prowadzenie vloga itp.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Rozdzielczość obrazu – aspekt mający związek z jakością przesyłanego video podczas połączeń. Punktem wyjściowym jest rozdzielczość 720p (HD).
 • Optymalne rozwiązanie to rozdzielczość 1080p (czyli Full HD), dzięki, której obraz zachowa większą szczegółowość. Najdroższe rozwiązania oferują rozdzielność 4K
 • Częstotliwość odświeżania – parametr mający wpływ na płynność przesyłanego obrazu. Punktem wyjściowym jest 30 klatek na sekundę. W przypadku niższych wartości znacznie bardziej zauważalne będą wibracje i wstrząsy obrazu u odbiorcy sygnału. Optymalne rozwiązanie to 60 klatek na sekundę, gdzie obraz jest płynny w odbiorze.
 • Mikrofon – przede wszystkim warto sprawdzić, czy jest wbudowany w kamerę, którą jesteśmy zainteresowani. Jego obecność wyklucza potrzebę zakupu dodatkowego urządzenia. Niektóre produkty mają na wyposażeniu więcej niż jeden mikrofon lub ich konstrukcja umożliwia zbieranie dźwięku w określony sposób np. mikrofon dookólny.
 • Autofokus – to układ automatycznego ustawiania ostrości na osobie, obiekcie w określonej lub centralnej części kadru.
 • Wygląd i użyteczność – w kwestii wyglądu można powiedzieć krótko: każdy ma swój gust. Na pewno warto zwrócić uwagę na to czy i w jaki sposób kamerę możemy przymocować do laptopa, monitora tak, aby była na wysokości oczu i było trudno ją przypadkowo strącić. Czy istnieje możliwość umieszczenia kamery na statywie. Jeżeli będziemy się poruszać lub coś prezentować z pewnością istotną cechą może być możliwość obracania okiem kamery pod określonym kątem bez manipulowania całym korpusem. Nie bez znaczenia jest też jakość materiałów, z których kamera jest wykonana.

Powyżej wymienione cechy kamery internetowej to absolutne podstawy, na które powinniśmy zwracać uwagę.

Rekomendacje r4ho.pl

Jeżeli odbywasz kilka calli, telekonferencji w ciągu tygodnia pracy i zależy Ci na tym, aby współpracownicy odebrali Cię jako profesjonalistę zobacz trzy rekomendowane przez nas kamerki.

Logitech C930e (cena ~550 zł)

Logitech C930e
Źródło: Logitech


Plusy

 • Połączenia wideo w rozdzielczości HD 1080p i 30 klatkach na sekundę, Kolorystyka obrazu
 • Stabilny uchwyt
 • 2 mikrofony wielokierunkowe
 • Pole widzenia 900

Minusy

 • Brak zasłony obiektywu w zestawie

To może być dla Ciebie ważne przy wyborze tej kamery:

 • Certyfikat programu Skype dla firm
 • Optymalizacja dla programu Microsoft® Lync®
 • Certyfikat programu Skype™
 • Zgodność z programem Cisco®
 • WebEx®

Microsoft LifeCam Studio (cena ~470 zł)

Microsoft LifeCam Studio
Źródło: Microsoft

Plusy

 • Rozdzielczość połączenia video HD 720p, 30 klatek na sekundę
 • Aluminiowa obudowa
 • Obiektyw obracany o 360 stopni
 • Zasłona obiektywu

Minusy

 • Niestabilne mocowanie

To może być dla Ciebie ważne przy wyborze tej kamery:

 • Certyfikat programu Skype dla firm
 • Certyfikat programu Skype™

Razer Kiyo (cena ~600 zł)

Razer Kiyo

Źródło: Razer

Plusy

 • Połączenia wideo w rozdzielczości 720p 60 klatkach na sekundę
 • Pierścień z dioda LED 5600K, dobra ekspozycja i doświetlenie ciemnego kadru
 • Mikrofon z funkcją redukcji szumów
 • Możliwość podpięcia statywu

Minusy

 • Brak zasłony obiektywu w zestawie

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia