Część 2. W jaką mysz komputerową wyposażyć swoje stanowisko do pracy zdalnej?

W drugiej części naszego mini cyklu, podpowiemy w jakiego gryzonia warto się wyposażyć do wykonywania pracy z domu tak, aby usprawnić przepływ i komfort pracy.

Jaką mysz komputerową mam wybrać?

W tej kwestii wszystko pozostaje bez zmian – zależy to od Twoich preferencji i tego jakie będzie przeznaczenie sprzętu. Mam tu na myśli to jakiego rodzaju zadania wykonujesz w ciągu dnia pracy, a dokładniej z jakiego oprogramowania korzystasz i jakie czynności w nich wykonujesz. Obróbka danych w Excel ’u, montaż video w Adobe Premiere, tworzenie grafik i ilustracji czy wreszcie scrollowanie dużej ilości tekstu i jego edycja. Wiele z tych mniej lub bardziej zaawansowanych procesów możesz usprawnić dzięki dobraniu odpowiednich urządzeń wskazujących wśród których myszka jest tym według mnie najistotniejszym. Dlaczego? Pewny klik, precyzja ruchu, możliwość przypisania popularnego skrótu do jednego z przycisków bocznych to nie jedyne aspekty, które przekładają się nie tylko na czas wykonania określonych czynności, ale przede wszystkim na komfort i poczucie kontroli nad wykonywaniem danej operacji.

Wpływ na Twoje zdrowie

Jest jeszcze jedna kwestia, niestety często bagatelizowana przy decyzji o wyborze myszki komputerowej – Twoje zdrowie. Niewłaściwie dobrana w perspektywie czasu potrafi przyczynić się do urazów, które określane są jako zespół RSI (ang. repetitive strain injury) charakteryzujący się bólami na linii dłoń-bark. Dotyczy to oczywiście klawiatury komputerowej, która za jakiś czas także pojawi się w naszym cyklu. Poświęcenie czasu i dobranie odpowiedniego gryzonia może okazać się niewystarczające. Warto wtedy zaopatrzyć się w dodatkowe rozwiązania jak podkładki czy podpórki pod nadgarstek. Trzeba jednak podkreślić, że to tylko jeden z wielu elementów mających wpływ na cały aspekt zdrowotny związany z miejscem wykonywania pracy w domu, o której pisał ostatnio Konrad na naszym blogu.

Wybór parametrów

Rynek myszek komputerowych jest obecnie pełen różnego rodzaju rozwiązań od tych najbardziej uniwersalnych, aż po te dedykowane konkretnym specjalistom. W całym tym gąszczu ofert, wybór właściwego urządzenia może w związku tym nie być taki oczywisty jak się wydaje. Poniżej wyjaśniamy kilka istotnych różnic ze względu na użyte technologie i rodzaje parametrów.

Rodzaj użytego sensora:

 • Optyczny – umożliwia pracę na różnych np. chropowatych powierzchniach, co przekłada się tym samym na mniejszą precyzję. Jest za to bardziej odporna na uszkodzenia z uwagi na brak elementów mechanicznych.
 • Laserowy – wymaga podkładki lub równego podłoża o jednolitej barwie, jest zdecydowanie bardziej precyzyjny od sensora optycznego, ale przez to również droższy.

Rodzaj łączności komputerem:

 • Przewodowy – z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla osób dla których liczy się precyzja w rejestrowaniu wykonywanych operacji i brak opóźnień wynikających z zakłóceń jak w przypadku rozwiązań bezprzewodowych. W toku wielogodzinnej pracy nie bez znaczenia jest to, że są lżejsze.
 • Bezprzewodowy – korzyścią jest wygoda i brak irytacji wynikającej z plątaniny kabli oraz to, że możemy z niej korzystać na pewną odległość od urządzenia np. sterując telewizorem lub podłączając ją do urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Brak kabla ma swoje przełożenie w kwestii zasilania, które najczęściej odbywa się poprzez wymienne baterie lub akumulatory, które też podlegają zużyciu. Ponadto, urządzenia bezprzewodowe narażone są na częstsze zakłócenia w odczycie wykonywanych operacji stąd warto wziąć pod uwagę produkty, które oferują łączność nie tylko radiową, ale także Bluetooth.

Wygląd i użyteczność

Z pewnością to z jakich materiałów mysz jest wykonana wpływa na jej ostateczny odbiór, nie mniej pozostawiam tę kwestie do rozpatrzenia indywidualnie. Skupmy się przede wszystkim na użyteczności. Dodatkowe przyciski funkcyjne, rolki, dedykowane oprogramowanie, które umożliwia ustawienie powtarzalnych operacji np. popularnego CTRL+C i CTRL+V, czy możliwość swobodnego przesuwania kursora pomiędzy ekranami niezależnych od siebie komputerów są tymi cechami, za które uwielbiamy swoje gryzonie. I wreszcie najważniejsze to jak mysz leży w dłoni, czyli czy jej rozmiar większy, mniejszy oraz kształt, czy jest wyprofilowany lub symetryczny. Z tą pierwszą można spokojnie spędzić długie godziny, dzięki temu, że dłoń na niej dosłownie odpoczywa. Zaletą konstrukcji drugiego rozwiązania jest na pewno to, że mogą z niej korzystać osoby prawo jak i leworęczne, co czyni z niej uniwersalne rozwiązanie – docenianie zwłaszcza w dużych organizacjach. Praca z nimi przez kilka godzin dla każdej z tych osób powinna być również w miarę komfortowa no i zajmują mniej miejsca na biurku i w torbie.

Rekomendacje r4ho.pl

Poniżej prezentujemy sprawdzone przez nas modele, na których pracujemy na co dzień i które uczciwie rekomendujemy.

Zaznaczam jednak, że najlepszym weryfikatorem tego czy dana mysz jest dobra dla Ciebie, jest Twoja własna dłoń. Dlatego najlepsze rozwiązanie to przymierzyć się do kilku z nich – z pewnością trzeba będzie liczyć się z wizytami kilku kurierów. Możesz również tego uniknąć korzystając z naszych kompleksowych usług w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu.

Na drugim miejscu umieściłbym jasno sprecyzowane oczekiwania. Między innymi to jakie czynności wykonujemy lub co chcielibyśmy przyspieszyć w naszej pracy.

Uzbrojeni w ten sposób możemy zapolować na tego właściwego gryzonia 🙂

1. Logitech MX Master 2s (cena ~370 zł)

Logitech MX Master 2s
Źródło: Logitech

Typ

Laserowa, bezprzewodowa

Plusy

 • Jakość wykonania – poczucie obcowania z produktem premium
 • Ergonomia, dopasowanie do kształtu dłoni
 • Możliwość przypisania dodatkowych skrótów i akcji do 6 przycisków z obsługą gestów
 • Płynne przełączanie między sparowanymi komputerami

Minusy

 • Przyciski boczne są małe i umieszczone wysoko co może być problematyczne dla osób z mniejszymi dłońmi
 • Pomimo dołączonego do zestawu kabla USB , mysz musi być cały czas połączona bezprzewodowo
 • Brak pamięci wewnętrznej – dodatkowa konfiguracja wymaga obecności dedykowanego oprogramowania

2. Razer DeathAdder (cena ~150 zł)

Razer DeathAdder Essential
Źródło: Razer

Typ

Optyczna, Przewodowa

Plusy

 • Precyzyjne działanie
 • Bardzo dobrze leży w dłoni
 • Łatwo dostępne przyciski boczne
 • Możliwość przypisania do przycisków dodatkowych funkcji i makr

Minusy

 • Przy dłuższej pracy może wystąpić problem z poceniem się dłoni
 • Brak pamięci wewnętrznej
 • Sztywny kabel

3. DELL MS5120W (cena ~110 zł)

DELL MS5120W
Źródło: Dell

Typ

Optyczna, bezprzewodowa

Plusy

 • Dobrej jakości tworzywa sztuczne
 • Długi czas pracy na baterii
 • Programowalne dwa przyciski boczne i scroll
 • Możliwość połączenia w dwóch zakresach w tym poprzez Bluetooth

Minusy

 • Może być zbyt mała dla większych dłoni
 • Mały zakres konfiguracji przycisków

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia