W drugiej części naszego mini cyklu, podpowiemy w jakiego gryzonia warto się wyposażyć do wykonywania pracy z domu tak, aby usprawnić przepływ i komfort pracy.
Jaką mysz komputerową mam wybrać?
W tej kwestii wszystko pozostaje bez zmian – zależy to od Twoich preferencji i tego jakie będzie przeznaczenie sprzętu. Mam tu na myśli to jakiego rodzaju zadania wykonujesz w ciągu dnia pracy, a dokładniej z jakiego oprogramowania korzystasz i jakie czynności w nich wykonujesz. Obróbka danych w Excel ’u, montaż video w Adobe Premiere, tworzenie grafik i ilustracji czy wreszcie scrollowanie dużej ilości tekstu i jego edycja. Wiele z tych mniej lub bardziej zaawansowanych procesów możesz usprawnić dzięki dobraniu odpowiednich urządzeń wskazujących wśród których myszka jest tym według mnie najistotniejszym. Dlaczego? Pewny klik, precyzja ruchu, możliwość przypisania popularnego skrótu do jednego z przycisków bocznych to nie jedyne aspekty, które przekładają się nie tylko na czas wykonania określonych czynności, ale przede wszystkim na komfort i poczucie kontroli nad wykonywaniem danej operacji.
Wpływ na Twoje zdrowie
Jest jeszcze jedna kwestia, niestety często bagatelizowana przy decyzji o wyborze myszki komputerowej – Twoje zdrowie. Niewłaściwie dobrana w perspektywie czasu potrafi przyczynić się do urazów, które określane są jako zespół RSI (ang. repetitive strain injury) charakteryzujący się bólami na linii dłoń-bark. Dotyczy to oczywiście klawiatury komputerowej, która za jakiś czas także pojawi się w naszym cyklu. Poświęcenie czasu i dobranie odpowiedniego gryzonia może okazać się niewystarczające. Warto wtedy zaopatrzyć się w dodatkowe rozwiązania jak podkładki czy podpórki pod nadgarstek. Trzeba jednak podkreślić, że to tylko jeden z wielu elementów mających wpływ na cały aspekt zdrowotny związany z miejscem wykonywania pracy w domu, o której pisał ostatnio Konrad na naszym blogu.
Wybór parametrów
Rynek myszek komputerowych jest obecnie pełen różnego rodzaju rozwiązań od tych najbardziej uniwersalnych, aż po te dedykowane konkretnym specjalistom. W całym tym gąszczu ofert, wybór właściwego urządzenia może w związku tym nie być taki oczywisty jak się wydaje. Poniżej wyjaśniamy kilka istotnych różnic ze względu na użyte technologie i rodzaje parametrów.
Rodzaj użytego sensora:
- Optyczny – umożliwia pracę na różnych np. chropowatych powierzchniach, co przekłada się tym samym na mniejszą precyzję. Jest za to bardziej odporna na uszkodzenia z uwagi na brak elementów mechanicznych.
- Laserowy – wymaga podkładki lub równego podłoża o jednolitej barwie, jest zdecydowanie bardziej precyzyjny od sensora optycznego, ale przez to również droższy.
Rodzaj łączności komputerem:
- Przewodowy – z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla osób dla których liczy się precyzja w rejestrowaniu wykonywanych operacji i brak opóźnień wynikających z zakłóceń jak w przypadku rozwiązań bezprzewodowych. W toku wielogodzinnej pracy nie bez znaczenia jest to, że są lżejsze.
- Bezprzewodowy – korzyścią jest wygoda i brak irytacji wynikającej z plątaniny kabli oraz to, że możemy z niej korzystać na pewną odległość od urządzenia np. sterując telewizorem lub podłączając ją do urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet. Brak kabla ma swoje przełożenie w kwestii zasilania, które najczęściej odbywa się poprzez wymienne baterie lub akumulatory, które też podlegają zużyciu. Ponadto, urządzenia bezprzewodowe narażone są na częstsze zakłócenia w odczycie wykonywanych operacji stąd warto wziąć pod uwagę produkty, które oferują łączność nie tylko radiową, ale także Bluetooth.
Wygląd i użyteczność
Z pewnością to z jakich materiałów mysz jest wykonana wpływa na jej ostateczny odbiór, nie mniej pozostawiam tę kwestie do rozpatrzenia indywidualnie. Skupmy się przede wszystkim na użyteczności. Dodatkowe przyciski funkcyjne, rolki, dedykowane oprogramowanie, które umożliwia ustawienie powtarzalnych operacji np. popularnego CTRL+C i CTRL+V, czy możliwość swobodnego przesuwania kursora pomiędzy ekranami niezależnych od siebie komputerów są tymi cechami, za które uwielbiamy swoje gryzonie. I wreszcie najważniejsze to jak mysz leży w dłoni, czyli czy jej rozmiar większy, mniejszy oraz kształt, czy jest wyprofilowany lub symetryczny. Z tą pierwszą można spokojnie spędzić długie godziny, dzięki temu, że dłoń na niej dosłownie odpoczywa. Zaletą konstrukcji drugiego rozwiązania jest na pewno to, że mogą z niej korzystać osoby prawo jak i leworęczne, co czyni z niej uniwersalne rozwiązanie – docenianie zwłaszcza w dużych organizacjach. Praca z nimi przez kilka godzin dla każdej z tych osób powinna być również w miarę komfortowa no i zajmują mniej miejsca na biurku i w torbie.
Rekomendacje r4ho.pl
Poniżej prezentujemy sprawdzone przez nas modele, na których pracujemy na co dzień i które uczciwie rekomendujemy.
Zaznaczam jednak, że najlepszym weryfikatorem tego czy dana mysz jest dobra dla Ciebie, jest Twoja własna dłoń. Dlatego najlepsze rozwiązanie to przymierzyć się do kilku z nich – z pewnością trzeba będzie liczyć się z wizytami kilku kurierów. Możesz również tego uniknąć korzystając z naszych kompleksowych usług w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu.
Na drugim miejscu umieściłbym jasno sprecyzowane oczekiwania. Między innymi to jakie czynności wykonujemy lub co chcielibyśmy przyspieszyć w naszej pracy.
Uzbrojeni w ten sposób możemy zapolować na tego właściwego gryzonia 🙂
1. Logitech MX Master 2s (cena ~370 zł)
Typ
Laserowa, bezprzewodowa
Plusy
- Jakość wykonania – poczucie obcowania z produktem premium
- Ergonomia, dopasowanie do kształtu dłoni
- Możliwość przypisania dodatkowych skrótów i akcji do 6 przycisków z obsługą gestów
- Płynne przełączanie między sparowanymi komputerami
Minusy
- Przyciski boczne są małe i umieszczone wysoko co może być problematyczne dla osób z mniejszymi dłońmi
- Pomimo dołączonego do zestawu kabla USB , mysz musi być cały czas połączona bezprzewodowo
- Brak pamięci wewnętrznej – dodatkowa konfiguracja wymaga obecności dedykowanego oprogramowania
2. Razer DeathAdder (cena ~150 zł)
Typ
Optyczna, Przewodowa
Plusy
- Precyzyjne działanie
- Bardzo dobrze leży w dłoni
- Łatwo dostępne przyciski boczne
- Możliwość przypisania do przycisków dodatkowych funkcji i makr
Minusy
- Przy dłuższej pracy może wystąpić problem z poceniem się dłoni
- Brak pamięci wewnętrznej
- Sztywny kabel
3. DELL MS5120W (cena ~110 zł)
Typ
Optyczna, bezprzewodowa
Plusy
- Dobrej jakości tworzywa sztuczne
- Długi czas pracy na baterii
- Programowalne dwa przyciski boczne i scroll
- Możliwość połączenia w dwóch zakresach w tym poprzez Bluetooth
Minusy
- Może być zbyt mała dla większych dłoni
- Mały zakres konfiguracji przycisków