W części trzeciej przedstawimy Ci jakie słuchawki, warto mieć na swoim stanowisku pracy w domu tak, aby zapewnić sobie nie tylko sprawną komunikację w trakcie telekonferencji, ale również skuteczną izolację od dźwięków z domowego otoczenia.
Co wybrać?
Powtarzam to jak mantrę, ale tak rzeczywiście jest z każdym elementem wyposażenia miejsca pracy. Wszystkie urządzenia, z których korzystasz w trakcie wykonywania zadań służbowych dedykowane są pod konkretne potrzeby. W przypadku słuchawek nie będzie inaczej. I oczywiście można wybrać popularną ścieżkę, czyli zestaw słuchawkowy dołączony do smartfona, ale umówmy się rzadko zdarza się, żeby praca na nich przez kilka godzin dziennie była komfortowa. Ponadto każde ucho na swój sposób jest unikalne i nie chodzi tylko o odczucia dotyczące jakości dźwięku, ale przede wszystkim wielkość i kształt małżowiny. Niedopasowane słuchawki choć nie wiem jak dobre mogą nawet po krótkim czasie odbić się czkawką w postaci nieprzyjemnego bólu, a niekiedy koniecznością wizyty u laryngologa, kiedy kanał słuchowy nie ma odpowiedniej wentylacji – o tym może kiedy indziej na naszym blogu.
Masz laptopa? Wbudowane w nich mikrofony i głośniki to komponenty, na których producenci często oszczędzają w związku z czym ich jakość może być daleka od Twoich oczekiwań. Zastąpienie ich właściwie dobranymi słuchawkami, pozwoli lepiej skupić się na wykonywaniu zadań i bycie bardziej produktywnym. Zresztą nie samą pracą człowiek żyje, możesz przecież zrelaksować się przy dźwiękach swoich ulubionych utworów.
Na rynku słuchawek mamy pełen przekrój. Od tych najprostszych: „słyszeć słyszę, a skoro mojemu rozmówcy nie przeszkadza charczący, metaliczny dźwięk, to jest OK”, aż po te dedykowane audiofilom czy operatorom w studiach nagraniowych. Te potrafią zwalić z nóg nie tylko jakością dźwięku ale i wykonania oraz niebagatelną ceną. Kolejna kwestia to sposób podłączenia oraz konstrukcja. Do wyboru mamy słuchawki:
Przewodowe
W tym przypadku przewód może być zainstalowany na stałe lub z możliwością jego odłączenia. Można również spotkać słuchawki, które na przewodzie mają dodatkowy pilot do regulacji poziomu głośności i wyciszania mikrofonu. To co może przeszkadzać w tym przypadku to długość przewodu. Można pokusić się o zakup przedłużacza, ale będzie to miało swoje przełożenie w jakości przesyłanego sygnału. Najpopularniejszymi złączami używanymi do tych słuchawek są Jack 3.5mm tzw. Mini Jack oraz USB. Główną przewagą nad słuchawkami bezprzewodowymi poza brakiem potrzeby ładowania jest jakość dźwięku, który nie jest poddawany kompresji.
Bezprzewodowe
Łączność w tym przypadku odbywa się przez sygnał radiowy, podczerwień lub funkcję Bluetooth. Ten ostatni sposób jest obecnie najczęściej spotykany z uwagi na swoją popularność. Parowanie z urządzeniem, z którego będzie przekazywany dźwięk odbywa się intuicyjnie. Zasięg sygnału do 10 metrów powinien z pewnością wystarczyć do pracy z domu. Jeżeli przemieszczasz się dużo w trakcie telekonferencji i mieszkasz w domku jednorodzinnym warto zastanowić się jednak nad połączeniem radiowym, które pozwala na bezproblemową pracę nawet do 30 metrów. Warto podkreślić pewne ryzyko szczególnie dotyczące słuchawek True Wireless, gdzie prawa i lewa słuchawka nie są ze sobą połączone żadnym przewodem. Jest to ryzyko ich zgubienia, a zwłaszcza jednej z nich. W produktach, które mają przewód łączący obie słuchawki takie sytuacje mają miejsce rzadziej. Reasumując brak fizycznego podłączenia do urządzenia daje użytkownikowi sporo swobody, pozwala na komfortowe słuchanie muzyki i prowadzenie rozmów z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu.
Wokółuszne
Wyróżniają się dużym rozmiarem oraz miękkimi poduszkami na obwodzie otaczającymi całe ucho. Zapewniają dobre wyciszenie od hałasów z otoczenia dzięki czemu łatwiej się w nich pracuje w domu gdy na tej samej przestrzeni są inni domownicy. Z drugiej strony w pewnym stopniu zniekształcają dźwięk przy słuchaniu muzyki bo nie może on swobodnie wydobywać się z głośników/membrany.
Nauszne
Opierają się na małżowinie uszu i przylegają do ich zewnętrznej strony. W obu przypadkach głośniki łączy tzw. pałąk.
Słuchawki nauszne i wokółuszne dzielimy dodatkowo na:
- Zamknięte – mają szczelną obudowę przez co izolują nas od hałasów z otoczenia. Z uwagi na brak wentylacji możemy z czasem możemy odczuwać dyskomfort.
- Otwarte – taka konstrukcja pozwala cieszyć się lepszej jakości muzyką, ale za to dźwięk z słuchawek może być słyszalny przez innych użytkowników przestrzeni, w której pracujesz. Może to stanowić wyzwanie, gdy obok Twoje dziecko ma swoje zajęcia on-line lub gdy pracujesz w instytucji, gdzie posługujecie się danymi wrażliwymi bądź poufnymi i musisz zadbać o to aby Twoje zawodowe rozmowy nie były nigdzie słyszane. Ponadto zapewniają bardzo dobrą wentylację Twoich uszu.
- Półotwarte – będące rozwiązaniem pośrednim dwóch powyższych.
Do domu preferowane są szczególnie słuchawki nauszne otwarte lub półotwarte. Jeżeli jednak w godzinach pracy masz do czynienia z przeszkadzającymi dźwiękami warto wybrać słuchawki dodatkowo wyposażone w aktywną redukcję hałasu, której zadaniem jest generowanie dźwięku, który jest odwrotnością dźwięku docierającego z zewnątrz. Mechanizm ten może działać elektronicznie lub mechanicznie.
Douszne/Dokanałowe
Słuchawki, które opierają się na małżowinie kanału usznego lub są do niego bezpośrednio wsuwane. Są dosyć lekkie i mają niewielkie rozmiary przez co nie rzucają się w oczy. Nadają się doskonale dla osób będących w ciągłym ruchu lub w trakcie aktywności fizycznej. Słuchawki dokanałowe znacznie lepiej blokują dźwięki z otoczenia od zwykłych słuchawek dousznych.
A co z mikrofonem?
Na sam koniec kwestia nadrzędna, czyli mikrofon. Ten może być ukryty wewnątrz słuchawek lub wystawać poza ich konstrukcję, uruchamiany przy użyciu oprogramowania lub bezpośrednio dedykowanym do tego przyciskiem na obudowie. Wybór jest duży i wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz i jakiego komfortu oczekujesz. To na co na pewno warto zwrócić uwagę to to jakiego jest on rodzaju. Najlepsze rozwiązanie to mikrofon kierunkowy, który wychwytuje dźwięki tylko z określonego obszaru przez co nie rejestruje hałasów z otoczenia.
Nasze rekomendacje słuchawek do pracy zdalnej
Zanim przejdę do meritum, czyli naszych propozycji mogę powiedzieć tylko, że im głębiej w las tym… więcej innych parametrów i aspektów, które mają znaczenie, a których nie poruszyliśmy w dzisiejszym artykule. Jeżeli szukasz dopasowanego rozwiązania do swoich potrzeb skontaktuj się z nami.
1. Koss Porta Pro z pilotem i mikrofonem (cena ~250 zł)
Typ
Przewodowe, nauszne
Plusy
- Lekkie, kompaktowe i łatwo regulowane
- Jakość dźwięku
- Wytrzymały przewód
- Dożywotnia gwarancja
- Unikalny design
Minusy
- Wrażenie delikatności całej konstrukcji
- Brak odpowiedniej izolacji od dźwięków z otoczenia
- Trochę za krótki przewód – 1,2m
2. Audio-Technica ATH-CK3TW (cena ~320 zł)
Typ
Bezprzewodowe, dokanałowe
Plusy
- Automatyczna pauza/odtwarzanie przy zdejmowaniu/zakładaniu słuchawek
- Łatwe i szybkie parowanie z urządzeniami zewnętrznymi
- Dobrej jakości mikrofon
- Solidna konstrukcja izolująca od hałasu
- Certyfikat wodoodporności IPX2
Minusy
- Nie dla każdego mogą być tak wygodne
- Sterowanie mogłoby być ciut lepsze
3. JBL E65 BT NC (cena ~350 zł)
Typ
Bezprzewodowe/przewodowe, wokółuszne
Plusy
- Jakość wykonania, materiały
- Obecność i działanie ANC
- Wygoda użytkowania
- Możliwość podpięcia za pomocą przewodu
Minusy
- Brak futerału w zestawie
- Trochę za mocny nacisk pałąka