Część 3. W jakie słuchawki wyposażyć swoje domowe stanowisko do pracy zdalnej?

W części trzeciej przedstawimy Ci jakie słuchawki, warto mieć na swoim stanowisku pracy w domu tak, aby zapewnić sobie nie tylko sprawną komunikację w trakcie telekonferencji, ale również skuteczną izolację od dźwięków z domowego otoczenia.

Co wybrać?

Powtarzam to jak mantrę, ale tak rzeczywiście jest z każdym elementem wyposażenia miejsca pracy. Wszystkie urządzenia, z których korzystasz w trakcie wykonywania zadań służbowych dedykowane są pod konkretne potrzeby. W przypadku słuchawek nie będzie inaczej. I oczywiście można wybrać popularną ścieżkę, czyli zestaw słuchawkowy dołączony do smartfona, ale umówmy się rzadko zdarza się, żeby praca na nich przez kilka godzin dziennie była komfortowa. Ponadto każde ucho na swój sposób jest unikalne i nie chodzi tylko o odczucia dotyczące jakości dźwięku, ale przede wszystkim wielkość i kształt małżowiny. Niedopasowane słuchawki choć nie wiem jak dobre mogą nawet po krótkim czasie odbić się czkawką w postaci nieprzyjemnego bólu, a niekiedy koniecznością wizyty u laryngologa, kiedy kanał słuchowy nie ma odpowiedniej wentylacji – o tym może kiedy indziej na naszym blogu.

Masz laptopa? Wbudowane w nich mikrofony i głośniki to komponenty, na których producenci często oszczędzają w związku z czym ich jakość może być daleka od Twoich oczekiwań. Zastąpienie ich właściwie dobranymi słuchawkami, pozwoli lepiej skupić się na wykonywaniu zadań i bycie bardziej produktywnym. Zresztą nie samą pracą człowiek żyje, możesz przecież zrelaksować się przy dźwiękach swoich ulubionych utworów.

Na rynku słuchawek mamy pełen przekrój. Od tych najprostszych: „słyszeć słyszę, a skoro mojemu rozmówcy nie przeszkadza charczący, metaliczny dźwięk, to jest OK”, aż po te dedykowane audiofilom czy operatorom w studiach nagraniowych. Te potrafią zwalić z nóg nie tylko jakością dźwięku ale i wykonania oraz niebagatelną ceną. Kolejna kwestia to sposób podłączenia oraz konstrukcja. Do wyboru mamy słuchawki:

Przewodowe

W tym przypadku przewód może być zainstalowany na stałe lub z możliwością jego odłączenia. Można również spotkać słuchawki, które na przewodzie mają dodatkowy pilot do regulacji poziomu głośności i wyciszania mikrofonu. To co może przeszkadzać w tym przypadku to długość przewodu. Można pokusić się o zakup przedłużacza, ale będzie to miało swoje przełożenie w jakości przesyłanego sygnału. Najpopularniejszymi złączami używanymi do tych słuchawek są Jack 3.5mm tzw. Mini Jack oraz USB. Główną przewagą nad słuchawkami bezprzewodowymi poza brakiem potrzeby ładowania jest jakość dźwięku, który nie jest poddawany kompresji.

Bezprzewodowe

Łączność w tym przypadku odbywa się przez sygnał radiowy, podczerwień lub funkcję Bluetooth. Ten ostatni sposób jest obecnie najczęściej spotykany z uwagi na swoją popularność. Parowanie z urządzeniem, z którego będzie przekazywany dźwięk odbywa się intuicyjnie. Zasięg sygnału do 10 metrów powinien z pewnością wystarczyć do pracy z domu. Jeżeli przemieszczasz się dużo w trakcie telekonferencji i mieszkasz w domku jednorodzinnym warto zastanowić się jednak nad połączeniem radiowym, które pozwala na bezproblemową pracę nawet do 30 metrów. Warto podkreślić pewne ryzyko szczególnie dotyczące słuchawek True Wireless, gdzie prawa i lewa słuchawka nie są ze sobą połączone żadnym przewodem. Jest to ryzyko ich zgubienia, a zwłaszcza jednej z nich. W produktach, które mają przewód łączący obie słuchawki takie sytuacje mają miejsce rzadziej. Reasumując brak fizycznego podłączenia do urządzenia daje użytkownikowi sporo swobody, pozwala na komfortowe słuchanie muzyki i prowadzenie rozmów z niemal każdego miejsca w pomieszczeniu.

Wokółuszne

Wyróżniają się dużym rozmiarem oraz miękkimi poduszkami na obwodzie otaczającymi całe ucho. Zapewniają dobre wyciszenie od hałasów z otoczenia dzięki czemu łatwiej się w nich pracuje w domu gdy na tej samej przestrzeni są inni domownicy. Z drugiej strony w pewnym stopniu zniekształcają dźwięk przy słuchaniu muzyki bo nie może on swobodnie wydobywać się z głośników/membrany.

Nauszne

Opierają się na małżowinie uszu i przylegają do ich zewnętrznej strony. W obu przypadkach głośniki łączy tzw. pałąk.

Słuchawki nauszne i wokółuszne dzielimy dodatkowo na:
 • Zamknięte – mają szczelną obudowę przez co izolują nas od hałasów z otoczenia. Z uwagi na brak wentylacji możemy z czasem możemy odczuwać dyskomfort.
 • Otwarte – taka konstrukcja pozwala cieszyć się lepszej jakości muzyką, ale za to dźwięk z słuchawek może być słyszalny przez innych użytkowników przestrzeni, w której pracujesz. Może to stanowić wyzwanie, gdy obok Twoje dziecko ma swoje zajęcia on-line lub gdy pracujesz w instytucji, gdzie posługujecie się danymi wrażliwymi bądź poufnymi i musisz zadbać o to aby Twoje zawodowe rozmowy nie były nigdzie słyszane. Ponadto zapewniają bardzo dobrą wentylację Twoich uszu.
 • Półotwarte – będące rozwiązaniem pośrednim dwóch powyższych.

Do domu preferowane są szczególnie słuchawki nauszne otwarte lub półotwarte. Jeżeli jednak w godzinach pracy masz do czynienia z przeszkadzającymi dźwiękami warto wybrać słuchawki dodatkowo wyposażone w aktywną redukcję hałasu, której zadaniem jest generowanie dźwięku, który jest odwrotnością dźwięku docierającego z zewnątrz. Mechanizm ten może działać elektronicznie lub mechanicznie.

Douszne/Dokanałowe

Słuchawki, które opierają się na małżowinie kanału usznego lub są do niego bezpośrednio wsuwane. Są dosyć lekkie i mają niewielkie rozmiary przez co nie rzucają się w oczy. Nadają się doskonale dla osób będących w ciągłym ruchu lub w trakcie aktywności fizycznej. Słuchawki dokanałowe znacznie lepiej blokują dźwięki z otoczenia od zwykłych słuchawek dousznych.

A co z mikrofonem?

Na sam koniec kwestia nadrzędna, czyli mikrofon. Ten może być ukryty wewnątrz słuchawek lub wystawać poza ich konstrukcję, uruchamiany przy użyciu oprogramowania lub bezpośrednio dedykowanym do tego przyciskiem na obudowie. Wybór jest duży i wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz i jakiego komfortu oczekujesz. To na co na pewno warto zwrócić uwagę to to jakiego jest on rodzaju. Najlepsze rozwiązanie to mikrofon kierunkowy, który wychwytuje dźwięki tylko z określonego obszaru przez co nie rejestruje hałasów z otoczenia.

Nasze rekomendacje słuchawek do pracy zdalnej

Zanim przejdę do meritum, czyli naszych propozycji mogę powiedzieć tylko, że im głębiej w las tym… więcej innych parametrów i aspektów, które mają znaczenie, a których nie poruszyliśmy w dzisiejszym artykule. Jeżeli szukasz dopasowanego rozwiązania do swoich potrzeb skontaktuj się z nami.

1. Koss Porta Pro z pilotem i mikrofonem (cena ~250 zł)

Źródło: Koss

Typ

Przewodowe, nauszne

Plusy

 • Lekkie, kompaktowe i łatwo regulowane
 • Jakość dźwięku
 • Wytrzymały przewód
 • Dożywotnia gwarancja
 • Unikalny design

Minusy

 • Wrażenie delikatności całej konstrukcji
 • Brak odpowiedniej izolacji od dźwięków z otoczenia
 • Trochę za krótki przewód – 1,2m

2. Audio-Technica ATH-CK3TW (cena ~320 zł)

Źródło: Audio-Technica

Typ

Bezprzewodowe, dokanałowe

Plusy

 • Automatyczna pauza/odtwarzanie przy zdejmowaniu/zakładaniu słuchawek
 • Łatwe i szybkie parowanie z urządzeniami zewnętrznymi
 • Dobrej jakości mikrofon
 • Solidna konstrukcja izolująca od hałasu
 • Certyfikat wodoodporności IPX2

Minusy

 • Nie dla każdego mogą być tak wygodne
 • Sterowanie mogłoby być ciut lepsze

3. JBL E65 BT NC (cena ~350 zł)

Źródło: JBL

Typ

Bezprzewodowe/przewodowe, wokółuszne

Plusy

 • Jakość wykonania, materiały
 • Obecność i działanie ANC
 • Wygoda użytkowania
 • Możliwość podpięcia za pomocą przewodu

Minusy

 • Brak futerału w zestawie
 • Trochę za mocny nacisk pałąka

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia