W tej części przedstawimy Ci urządzenie, którego posiadanie może szczególnie ułatwić życie użytkownikom sprzętu mobilnego, takiego jak laptopy, tablety. Hub USB zwany również rozdzielaczem lub rozgałęziaczem to najczęściej niewielkich rozmiarów akcesorium którego posiadanie na swoim stanowisku pozwoli na podłączenie kilku różnych urządzeń. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie kiedy w naszym mobilnym sprzęcie brakuje jakiegoś portu lub ich dostępna liczba jest niewystarczająca, albo co też się zdarza sposób ich rozmieszczenia utrudnia wpięcie kilku urządzeń na raz. Taki hub z podłączonymi urządzeniami możemy położyć w miejscu gdzie nie będzie nam przeszkadzać w trakcie pracy. W każdej chwili możemy w prosty i szybki sposób podłączyć i odłączyć od komputera kilka urządzeń na raz bez zbędnego żonglowania i rozplątywania kabli.
Co wybrać?
Choć może się wydawać, że wybór odpowiedniego huba sprowadza się tylko do wyboru liczby dostępnych w nim portów USB to okazuje się, że nie jest to jedyna kwestia jaką trzeba wziąć pod uwagę. Jeżeli korzystamy z wielu urządzeń czy akcesoriów takich jak, pendrive’y, myszki, klawiatury, karty pamięci. dyski zewnętrzne, modemy LTE, ładowarki to trzeba mieć na uwadze to, że każde z tych urządzeń ma określony apetyt na prąd, często nie mały. Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z urządzenia typu:
aktywnego – które ma niezależne od komputera źródło prądu w postaci własnego zasilacza, podłączanego do gniazdka elektrycznego. Ma to oczywiście wpływ na poziom zużycia energii elektrycznej, ale jest on na tyle znikomy, że wręcz niezauważalny z poziomu miesięcznych wydatków na energię.
Jeżeli jednak potrzebujemy podpiąć parę urządzeń o niskim poborze prądu np. myszkę, klawiaturę czy pendrive to z powodzeniem możemy skorzystać z rozwiązania:
pasywnego – które czerpie energię z urządzenia do którego zostało podłączone przez port USB. To rozwiązanie jest zauważalnie mniejsze i lżejsze.
Jak widać i w tym przypadku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czego konkretnie potrzebujemy lub z ilu i jakich urządzeń dodatkowych będziemy korzystali. Dostępne są również rozwiązania hybrydowe, łączące obie funkcjonalności. Dzięki czemu prądem z gniazdka wesprzemy się wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba.
Kolejna kwestia to standard portu i jego przepustowość. Obecnie możemy spotkać huby w wersji USB 3.0, które umożliwiają transfer danych z prędkością 4 Gbit/s czy nawet 10 GBit/s w przypadku drugiej generacji. Dostępny jest też starszy standard USB 2.0 gdzie transfer to 480 Mbit/s.
Bez dwóch zdań lepiej postawić na rozwiązanie co najmniej w wersji 3.0, szczególnie wtedy kiedy dysponujemy takim standardem w urządzeniu, które podłączamy do huba oraz w komputerze. Wyższa prędkość transferu ma swoje przełożenie na czas wykonywanych operacji takich jak np. przenoszenie danych z dysku, pendrive 'a do komputera.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Poza wspomnianym rodzajem i ilością portów warto sprawdzić też odległość między nimi. Jeśli jest ona niewielka może okazać się, że nie wykorzystamy efektywnie wszystkich dostępnych gniazd, ma to miejsce wtedy gdy urządzenia, które podłączamy mają różny rozmiar i kształt – jedno urządzenie może zasłonić wolny port obok.
Waga, rozmiary czy długość przewodu łączącego hub z komputerem to kolejne punkty, które dla wielu osób mogą mieć znaczenie, szczególnie gdy nie dysponujemy duża ilością miejsca lub wtedy kiedy hub podłączamy do komputera stacjonarnego pod biurkiem.
Na ostatnim miejscu choć równie ważny jest wygląd urządzenia, choć dla mnie osobiście nie jest on tak istotny jak materiał z którego została wykonana obudowa to wiem, że są osoby, dla których to główne kryterium wyboru. W tej kwestii na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Inne rozwiązanie
Jeżeli porty USB to tylko kropla w morzu potrzeb, możemy rozejrzeć się za bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami takimi jak replikatory portów, które są wyposażone w dodatkowe gniazda takie jak: Ethernet, HDMI, VGA, Mini Jack 3,5mm czy też slot na karty pamięci SD i micro SD. Jeszcze inna możliwość to dedykowana stacja dokująca, oczywiście jeżeli jest kompatybilna ze sprzętem z jakiego korzystamy. Jeżeli poszukujesz czegoś w tym obszarze daj znać, chętnie pomożemy w dopasowaniu najlepszego dla Ciebie rozwiązania.
Nasze rekomendacje
1. Hub Unitek Y-2183 7x USB 2.0 (cena ~80 zł)
Typ
Aktywny, USB 2.0
Plusy
- 7 dostępnych portów
- Aluminiowa obudowa
- Szybkie ładowanie urządzeń mobilnych
- Dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia
- Dedykowany zasilacz wspomagający obsługę kilku podłączonych urządzeń
Minusy
- Obsługiwany tylko standard USB 2.0
2. Silver Monkey HUB-001C-SM USB-C (cena ~50 zł)
Typ
Pasywny, USB 3.0
Plusy
- Obsługiwany standard USB 3.1 Gen 1
- Cena
- Dobra jakość wykonania
- Dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia
Minusy
- Mała liczba portów – 4x