Część 4. W jaki Hub USB wyposażyć swoje domowe stanowisko do pracy zdalnej?

W tej części przedstawimy Ci urządzenie, którego posiadanie może szczególnie ułatwić życie użytkownikom sprzętu mobilnego, takiego jak laptopy, tablety. Hub USB zwany również rozdzielaczem lub rozgałęziaczem to najczęściej niewielkich rozmiarów akcesorium którego posiadanie na swoim stanowisku pozwoli na podłączenie kilku różnych urządzeń. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie kiedy w naszym mobilnym sprzęcie brakuje jakiegoś portu lub ich dostępna liczba jest niewystarczająca, albo co też się zdarza sposób ich rozmieszczenia utrudnia wpięcie kilku urządzeń na raz. Taki hub z podłączonymi urządzeniami możemy położyć w miejscu gdzie nie będzie nam przeszkadzać w trakcie pracy. W każdej chwili możemy w prosty i szybki sposób podłączyć i odłączyć od komputera kilka urządzeń na raz bez zbędnego żonglowania i rozplątywania kabli.

Co wybrać?

Choć może się wydawać, że wybór odpowiedniego huba sprowadza się tylko do wyboru liczby dostępnych w nim portów USB to okazuje się, że nie jest to jedyna kwestia jaką trzeba wziąć pod uwagę. Jeżeli korzystamy z wielu urządzeń czy akcesoriów takich jak, pendrive’y, myszki, klawiatury, karty pamięci. dyski zewnętrzne, modemy LTE, ładowarki to trzeba mieć na uwadze to, że każde z tych urządzeń ma określony apetyt na prąd, często nie mały. Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z urządzenia typu:

aktywnego – które ma niezależne od komputera źródło prądu w postaci własnego zasilacza, podłączanego do gniazdka elektrycznego. Ma to oczywiście wpływ na poziom zużycia energii elektrycznej, ale jest on na tyle znikomy, że wręcz niezauważalny z poziomu miesięcznych wydatków na energię.

Jeżeli jednak potrzebujemy podpiąć parę urządzeń o niskim poborze prądu np. myszkę, klawiaturę czy pendrive to z powodzeniem możemy skorzystać z rozwiązania:

pasywnego – które czerpie energię z urządzenia do którego zostało podłączone przez port USB. To rozwiązanie jest zauważalnie mniejsze i lżejsze.

Jak widać i w tym przypadku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czego konkretnie potrzebujemy lub z ilu i jakich urządzeń dodatkowych będziemy korzystali. Dostępne są również rozwiązania hybrydowe, łączące obie funkcjonalności. Dzięki czemu prądem z gniazdka wesprzemy się wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba.

Kolejna kwestia to standard portu i jego przepustowość. Obecnie możemy spotkać huby w wersji USB 3.0, które umożliwiają transfer danych z prędkością 4 Gbit/s czy nawet 10 GBit/s w przypadku drugiej generacji. Dostępny jest też starszy standard USB 2.0 gdzie transfer to 480 Mbit/s.

Bez dwóch zdań lepiej postawić na rozwiązanie co najmniej w wersji 3.0, szczególnie wtedy kiedy dysponujemy takim standardem w urządzeniu, które podłączamy do huba oraz w komputerze. Wyższa prędkość transferu ma swoje przełożenie na czas wykonywanych operacji takich jak np. przenoszenie danych z dysku, pendrive 'a do komputera.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wspomnianym rodzajem i ilością portów warto sprawdzić też odległość między nimi. Jeśli jest ona niewielka może okazać się, że nie wykorzystamy efektywnie wszystkich dostępnych gniazd, ma to miejsce wtedy gdy urządzenia, które podłączamy mają różny rozmiar i kształt – jedno urządzenie może zasłonić wolny port obok.

Waga, rozmiary czy długość przewodu łączącego hub z komputerem to kolejne punkty, które dla wielu osób mogą mieć znaczenie, szczególnie gdy nie dysponujemy duża ilością miejsca lub wtedy kiedy hub podłączamy do komputera stacjonarnego pod biurkiem.

Na ostatnim miejscu choć równie ważny jest wygląd urządzenia, choć dla mnie osobiście nie jest on tak istotny jak materiał z którego została wykonana obudowa to wiem, że są osoby, dla których to główne kryterium wyboru. W tej kwestii na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Inne rozwiązanie

Jeżeli porty USB to tylko kropla w morzu potrzeb, możemy rozejrzeć się za bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami takimi jak replikatory portów, które są wyposażone w dodatkowe gniazda takie jak: Ethernet, HDMI, VGA, Mini Jack 3,5mm czy też slot na karty pamięci SD i micro SD. Jeszcze inna możliwość to dedykowana stacja dokująca, oczywiście jeżeli jest kompatybilna ze sprzętem z jakiego korzystamy. Jeżeli poszukujesz czegoś w tym obszarze daj znać, chętnie pomożemy w dopasowaniu najlepszego dla Ciebie rozwiązania.

Nasze rekomendacje

1. Hub Unitek Y-2183 7x USB 2.0 (cena ~80 zł)

Źródło: Unitek

Typ

Aktywny, USB 2.0

Plusy

 • 7 dostępnych portów
 • Aluminiowa obudowa
 • Szybkie ładowanie urządzeń mobilnych
 • Dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia
 • Dedykowany zasilacz wspomagający obsługę kilku podłączonych urządzeń

Minusy

 • Obsługiwany tylko standard USB 2.0

2. Silver Monkey HUB-001C-SM USB-C (cena ~50 zł)

Źródło: Silver Monkey

Typ

Pasywny, USB 3.0

Plusy

 • Obsługiwany standard USB 3.1 Gen 1
 • Cena
 • Dobra jakość wykonania
 • Dioda LED sygnalizująca pracę urządzenia

Minusy

 • Mała liczba portów – 4x

Udostępnij ten artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
© 2020 Ready for Home Office. All rights reserved

Zamów bezpłatną konsultację

kontakt@r4ho.pl

790 409 494

linkedin.com/company/r4ho

Ania

Specjalizacja

Projektowanie użytkowych powierzchni biurowych, adaptowanie wnętrz do określonych potrzeb użytkowników, aranżowanie i wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Doświadczenie

Długo zastanawiałam się nad tym co chcę robić w życiu. W sumie wszystko robiłam dobrze i nie miałam nic w czym czułam się wyjątkowa. Aż przyszedł ten moment, że znalazłam swoją ścieżkę. Było nią projektowanie wnętrz. Teraz wchodząc do jakiejkolwiek przestrzeni już widzę oczyma wyobraźni jak może ona docelowo wyglądać. Projektuję wnętrza domów, mieszkań i biur. Za jedną ze swoich kluczowych zalet uważam umiejętność słuchania. To właśnie ona pozwala mi poznać prawdziwe oczekiwania osób, dla których przygotowuję moje projekty.

Moja rola

Stoi przed nami nowe wyzwanie. Zaadaptowanie się do całkiem innej, niż dotąd, rzeczywistości. Jednym z wymiarów tej adaptacji jest przygotowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Nie tylko funkcjonalnej, ale i estetycznej oraz wygodnej. Takiej, która będzie stanowić integralną część przestrzeni domu czy mieszkania. Właśnie tym zajmuję się w Ready For Home Office.

Wykształcenie

Politechnika Łódzka: Architektura Wnętrz

Piotr

Specjalizacja

Ergonomia pracy. Korekcja sylwetki. Ekonomia pracy w pracy. Poprawa koncentracji i umiejętności odpoczywania poprzez odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Doświadczenie

To co robię zawodowo pochodzi wprost od mojej pasji. To jej zawdzięczam swoje sukcesy i ścieżkę jaką podążam. Dotąd miałem zaszczyt i przyjemność przygotowywać motorycznie uczestników Igrzysk Olimpijskich Rio 2016, Reprezentację Polski Seniorek w siatkówce plażowej oraz Mistrzów Świata U23 w tej samej dyscyplinie. Stale współpracuję z reprezentantami Polski w karate, a od 1997 roku jestem związany z Centrum Sportu Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę nt. korekcji sylwetki i przygotowania motorycznego sportowców do wsparcia pojedynczych pracowników i całych organizacji w zwiększeniu komfortu pracy jaką wykonują. Tak narodził się program E+E=E – Energia + Ergonomia = Efektywność.

Moja rola

Ergonomia pracy to niby coś o czym każdy z nas coś słyszał i się jakoś tam orientuje. Jednak najczęściej wypowiadane zdanie to „Siedź prosto i się nie garb.”. Niby trafia w samo sedno, ale to jednak nie wyczerpuje tematu. Ważne jest wszystko. Począwszy od dopasowania krzesła do wysokości blatu i wzrostu osoby przy nim pracującej, po odpowiednie ustawienie peryferii, źródeł światła czy szafek na dokumenty. A gdy już to mamy to musimy przygotować samych siebie. Do tego jak siedzieć, jak się rozluźniać, odprężać i wreszcie odpoczywać. Pomocna dla wzrostu naszej efektywności i satysfakcji z pracy będzie także odpowiednia dieta. Co i kiedy jeść oraz wiedza dlaczego to ważne. W tym wszystkim chętnie pomogę Tobie i Twoim Współpracownikom.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne

Basia

Specjalizacja

Trening antystresowy, relaksacja, wspieranie samorozwoju, asertywność, komunikacja NVC (Nonviolent Communication/Porozumienie bez Przemocy), konsultacje psychologiczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, rozwiązywanie konfliktów.

Doświadczenie

Największą wartością w pracy są dla mnie ludzie i relacje, dlatego uwielbiam obserwować sukcesy innych w tym obszarze, będące wynikiem ich pracy nad sobą. 
Pracuję m.in. w obszarze stresu i umiejętności społecznych. Prowadzę treningi relaksacyjne oraz warsztaty dotyczące zarówno samego stresu jak i rozwijania zasobów osobistych w radzeniu sobie ze stresem.

Od kilkunastu lat z radością wspieram ludzi w dążeniu do doskonalenia siebie i swoich relacji. Hasłem przewodnim mojej pracy jest „Relacje-Harmonia-Cel”.

Moja rola

Praca zdalna jest dalece bardziej wymagająca niż ta wykonywana w gronie współpracowników. Społeczność jaką tworzymy w miejscu pracy zaspokaja część naszych potrzeb, w tym te związane z budowaniem relacji i przynależnością. Trudno jest je zrealizować pracują w trybie home office. Radzenie sobie ze stresem poprzez działanie wieloczynnikowe jak relaksacje, podnoszenie samoświadomości i umiejętność zarządzania swoimi emocjami to obszary, w których mogę wesprzeć Ciebie i Twoich współpracowników.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Psychologia

Paweł

Specjalizacja

Rozwiązania IT, Dobór i konfiguracja sprzętu i oprogramowania. Dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb. Optymalizacja procesów pracy.

Doświadczenie

Od dziecka miałem taką zdolność, żeby po krótkiej chwili przypatrywania się temu jak coś działa, zazwyczaj miałem pomysł jak to usprawnić. Moje wrodzone zamiłowania do wnikania w szczegóły sprawiły, że zawodowo zająłem się poszukiwaniem optymalizacji we wszystkim co mnie otacza. Tak też zostałem certyfikowanym Projekt Managerem w metodyce IPMA. Wreszcie wrodzone kompetencje, które stale rozwijałem połączyłem z zamiłowaniem do komputerów i nowoczesnej technologii. Mój przyjaciel Konrad, mówi, że łączę w sobie skrupulatność Excela i abstrakcyjne podejście Power Pointa. Coś w tym jest.

Moja rola

Mamy u nas nad Wisłą takie przekonanie, że znamy się na wszystkim. A na piłce nożnej, medycynie i motoryzacji to już na eksperckim poziomie! Mnie piłka tak bardzo nie interesuje, a od medycyny mam dyplomowanych lekarzy. Znam się na komputerach i oprogramowaniu, a przy tym wiem jak skutecznie zaplanować i zrealizować projekt. Z chęcią wykorzystam tę wiedzę do tego, aby przygotować dla Ciebie i Twoich Współpracowników funkcjonalne rozwiązania technologiczne, które odpowiadały na ich potrzeby i pozwolą skutecznie realizować zadania jakich się podejmą.

Wykształcenie

Uniwersytet Łódzki: Socjologia